Poznajmy się
Dlaczego Gościnność?
Gościnność to nieodłączna cecha dobrego powitania, natychmiastowe skojarzenie z otwartością i dostępnością dla odwiedzających – czyli atrybuty, które powinny być fundamentem biznesu gastronomicznego.
Nasza marka uczy, jak wdrożyć ideę gościnności w lokalach restauracyjnych, by nieustannie pracowała na ich sukces.
Pomagamy maksymalizować rentowność biznesu gastronomicznego, szkoląc właścicieli restauracji i hoteli oraz ich pracowników. Wykorzystujemy przy tym nowoczesne techniki uczenia, w tym narzędzia coachingowe i mentoringowe.
Wydaliśmy dwie nagradzane książki: “Gościnność” i “Gościnność od kuchni”, z których dowiesz się, jak zaprojektować uwielbianą przez gości restaurację. Pozwolą Ci one nie tylko uniknąć błędów restauratorów, ale także uczyć się na bazie ich doświadczeń.
Gościnność to firma edukacyjno-doradcza, która pomaga ludziom gastronomii w tworzeniu długofalowego sukcesu biznesowego.
Naszą specjalizacją jest projektowanie doskonałego doświadczenia gościa. Poza tym są to kursy winiarskie i szkolenia zespołowe z zakresu profesjonalnej obsługi, aktywnej sprzedaży czy efektywnego radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi i stresem związanym z zarządzaniem zespołem.
Chcesz zapytać o współpracę?
Patrycja Siwiec
Jako psycholog, akredytowany coach EMCC, trenerka i szkoleniowiec pomagam w udoskonalaniu doświadczenia gościa. Od ponad 12 lat jestem związana z rozwojem właścicieli biznesów, kadry kierowniczej i pracowników branży HoReCa. Przeprowadzam audyty, wizyty tajemniczego gościa, szkolenia motywacyjne pracowników gastronomii, projektuję indywidualne plany rozwoju restauracji, rozpisuje manuale i wspieram w tworzeniu standardów serwisu każdego typu lokali.
Jestem współautorką książek „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii” (końcówka trzeciego nakładu w sprzedaży) i „Gościnność od kuchni” (publikacja w 2019 roku otrzymała międzynarodową nagrodę Prix de la Littérature Gastronomique) oraz Winnego Planera.
Jako dziennikarka przez wiele lat współpracowałam z najlepszymi tytułami branżowymi pisząc o winie i jedzeniu. Wiedzę o gastronomii i winie zdobywałam w The Court of Master Sommeliers oraz The Wines and Spirits Education Trust, a praktyczne doświadczenie w winnicy Chateau Castigno we Francji oraz w restauracjach Northcote w Wielkiej Brytanii (1* Michelin) i El Celler de Can Roca w Hiszpanii (3* Michelin).
Wierzę, że dobre relacje przekładają się nie tylko na dobrą obsługę, ale przede wszystkim na sukces biznesowy i wizerunkowy każdego miejsca, które świadczy usługi.
Adam Pawłowski MS
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii „Mistrz Mistrzów”.
Wykładowca i egzaminator The Court of Master Sommeliers. Certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust, organizator i prowadzący kursów WSET na poziomach 1, 2 i 3 w ramach Adam Pawłowski MS Wine Academy.
Wykładowca Collegium Civitas na kierunku Teoria i Praktyka Sommelierska, wykładowca w Akademii Leona Koźmińskiego na kierunku Horeca Menedżer, niezależny konsultant branży HoReCa. Felietonista magazynu “Food Service”, członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Szlify w branży zdobywał między innymi w restauracji Northcote w Wielkiej Brytanii (1* przewodnika Michelin).
Dołącz do newslettera i odbierz bezpłatny poradnik łączenia wina z jedzeniem!
Dowiedz się, jak stworzyć idealne połączenie, w którym zarówno smak jedzenia, jak i smak wina są wyraźnie wyczuwalne, a jednocześnie doskonale się uzupełniają, intensyfikując kulinarne doznania gościa. Dołączając do newslettera będziesz także na bieżąco z nowymi artykułami na blogu i organizowanymi przez nas wydarzeniami.