- Zaprezentuj wino gospodarzowi spotkania. Wymień przynajmniej nazwę producenta i rocznik.
- Otwieraj wino na stole etykietą zwróconą do gospodarza lub na pomocniku kelnerskim / stacji sommelierskiej.
- Precyzyjnie obetnij folię poniżej zgrubienia szyjki butelki bez kręcenia i ruszania butelką, która pozostaje w tej samej pozycji.
- Przetrzyj serwetką szczyt szyjki butelki i korka.
- Wbij śrubę trybuszonu w sam środek korka i dokręć bez przebijania go z drugiej strony, tak aby okruchy korka nie dostały się do wina.
- Wyciągnij z wyczuciem korek jednostajnym, zdecydowanym ruchem; jeśli zrobisz to delikatnie, nie będzie słychać żadnego zbędnego dźwięku.
- Bądź szczególnie ostrożny podczas wyciągania korków w starszych rocznikach; mogą się kruszyć.
- Przetrzyj szczyt szyjki butelki po raz drugi, żeby pozbyć się ewentualnych drobinek korka, osadu, kryształków.
- Zapytaj gospodarza, czy życzy sobie sprawdzić korek; jeżeli tak, zostaw go na stole przy butelce, jeżeli nie, schowaj go do kieszeni.
- Jeżeli wino jest zamknięte za pomocą zakrętki, nie oferuj gospodarzowi jej sprawdzenia. Po odkręceniu zakrętkę schowaj do kieszeni.
- Zaproponuj gospodarzowi lub innej osobie wskazanej przez gospodarza spróbowanie wina. Nalej do kieliszka około pięćdziesięciu mililitrów. Nie zakładaj, że to mężczyzna będzie próbował wino.
- Zaserwuj wino zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara kolejno paniom i panom, na końcu dolej gospodarzowi bez względu na jego płeć.
- Po zaserwowaniu wina umieść butelkę na stole etykietą skierowaną w stronę gości lub w przepasanym serwetką coolerze z lodem w zasięgu ręki gospodarza.
Dajcie znać jak Wy otwieracie wino? Macie inną kolejność? Czy waszym zdaniem można zastosować ten proces w warunkach domowych?
*Fragmenty książki “Gościnność”.
Na zdj. Adam Pawłowski